A szőlő jelenleg a virágzás vége illetve a kötődés fejlődési stádiumban van, és ezzel párhuzamosan intenzív a hajtások fejlődése is. Ebben a fejlődési fokozatban a hajtások és a kötődött fiatal fürtök rendkívül érzékenyek a betegségekkel szemben, ezért a kialakuló termés és az azt tápláló hajtások egészségesen tartása érdekében kulcsfontosságú, hogy megelőző jelleggel védekezzünk a betegségek ellen.
A peronoszpóra fertőzéshez kedvező feltételeket teremtett az elmúlt napokban lehullott 5-10 mm csapadék és az ehhez párosuló hőmérsékleti viszonyok. A közeljövőben is várható még ugyanennyi csapadék a nappali felmelegedés erősödésével párhuzamosan, ami szintén kedvező feltételeket teremthet újabb fertőzésekhez.
A lisztharmat tekintetében elmondható, hogy a kisebb csapadékokat követően kialakuló meleg párás viszonyok kedvező feltételeket teremtenek a kórokozó felszaporodásához, a levelek és a fürtök megbetegedéséhez.
A szőlő érzékeny fejlődési stádiumát, gyors növekedését és a növényvédő-szerek, lehetőségekhez képesti rotációját is figyelembe véve a jelenlegi időszakban az alábbi készítményeket/kombinációkat ajánlom a peronoszpóra elleni védekezéshez, pl.:
- Enervin (ametoktradin /initium/+metiram)
- Roxam 75 WG (zoxamid+mankoceb)
- Electis 75 WG (zoxamid+mankoceb)
- Equation Contact (famoxodom+ mankoceb)
- Mildicut (ciazofamid) + kontakt peronoszpóra elleni készítmény (pl.: Dithane M45, Dithane DG, Manzate 75 DF, Indofil M45, Penncozeb, Vondozeb ( mankoceb), Polyram DF (metiram), Delan (ditianon), Bravo 500, Mycostar (klortalonil)
- Tanos 50 DF (famoxodon+cimoxanil) + kontakt peronoszpóra elleni készítmény
A lisztharmat ellen alkalmazható hatóanyagok/hatóanyagcsoportok variálhatósága tekintetében szűkebbek a lehetőségek, ezért alkalmazhatjuk továbbra is a korábban használt triazol hatóanyag-csoportba tartozó készítményeket, pl.:
- Topas 100 EC (penconazol)
- Bumper 25EC( propikonazol)
- Folicur Solo (tebukonazol) – szürkepenész elleni mellékhatása is van
- Falcon 460EC (spiroxamin+tebukonazol+triadimenol)
- Systhane Duplo (miklobutanil)
, de mivel ezek a növényvédő szerek csak felszívódó hatóanyago(ka)t tartalmaznak, ezért kontakt elemi kén tartalmú készítményeket – pl:Thiovit Jet, Kumulus S, Cosavet DF, Necator 80 WG, stb. – vagy a metildinokap hatóanyagú Karathane Star-t továbbra is ajánlom alkalmazni kombinációs partnerként.
A lisztharmat ellen alkalmazhatóak, és az előbbiekhez képest más hatásmódúak az alábbi készítmények:
- Talendo (proquinazid)
- Rally Q SC (quinoxifen+miklobutanil)
- Vivando (metrafenon)
Természetesen ezekhez is ajánlott a kontakt kombinációs partnert alkalmazni.
A virágzás-kötődés időszakában ajánlott a technológiába illeszteni a stobilurin hatóanyagú készítményekből azokat, amelyek lisztharmat, peronoszpóra és szürkepenész ellen is rendelkeznek biológiai hatással,
pl.:
- Quadris (azoxistrobin)
- Eclair 49 WG (trifloxistrobin+cimoxanil)
- Cabrio Top (piraklostrobin+metiram)
A Quadrishoz és az Eclair 49 WG-hez mindenképpen javaslok hozzátenni kontakt peronoszpóra és lisztharmat elleni készítményeket, a Cabrio Top már tartalmaz metiram-ot ami peronoszpóra elleni kontakt hatóanyag, így csak lisztharmat elleni kontakt partnerrel javasolt kiegészíteni.
A fürtkocsány bénulás megelőzése érdekében, különösen arra fogékony fajtákban ajánlott már most kijuttatni keserűsót (magnézium-szulfát) (pl.:EPSO Top keserűsó), majd a kezelést később fürtzáródáskor és zsendüléskor megismételni.
Mivel a szőlő az intenzív hajtásnövekedés időszakában van, és ezzel párhuzamosan megkezdődik a kötődött bogyók fejlődése, növekedése is, ezért ajánlott valamilyen komplex makro-, mezo- és mikroelemeket is tartalmazó lombtrágya kijuttatása a növényvédelmi kezelésekkel egy menetben (pl.:Wuxal, Fitohorm, Damisol).
A nyári időszakkal együtt fel kell készülnünk az intenzívebb felmelegedésre és a magasabb nappali hőmérsékletekre is, ezért fontos, hogy 25°C felett ne permetezzünk, mert a felhevült növényfelületen nagy melegben még a tiszta víz is perzselést okozhat nemhogy a permetlé.