Az utóbbi időszakban lehullott jelentős mennyiségű (20-30mm) csapadék, és az ezzel párosuló hőmérsékleti viszonyok újabb lehetőséget teremtettek a peronoszpóra fertőzéshez, és a várható felmelegedéssel együtt kialakuló párás, meleg viszonyok a lisztharmatfertőzést is elősegítik.
A szőlő jelenleg még mindig az intenzív hajtásnövekedés állapotában van, és ezzel párhuzamosan véget ért a virágzás, kötődtek a bogyók. A kötődött bogyók nagysága fajtától és termőhelytől függően meglehetősen változatos képet mutat, az éppen kötődött kisbogyós állapottól borsnyi, sőt egyes fajtákon ezt valamelyest meghaladó nagyságú bogyókat is találhatunk.
Az elkövetkezendő időszak feladata, hogy a már korábban megkezdett gondos zöldmunkával jól áttekinthető szellős lombfalat, ezen belül is jól áttekinthető szellős fürtzónát alakítsunk ki illetve tartsunk fenn a tőkéken. Ezzel kellően jó alapot teremtünk a jövőben elvégzendő növényvédelmi munkákhoz. A csonkázás elvégzésével ne siessünk, ameddig kezelhető/áttekinthető a tőkék lombozata, addig hagyjuk nőni a hajtásokat, természetesen a tőkeművelésmódnak megfelelően rendezzük el azokat a támaszrendszeren. A csonkázás túl korai elvégzése már csak azért sem célszerű, mert – különösen jó víz és tápanyag ellátottságú termőhelyen – korai és nagy mértékű hónaljhajtás növekedést okozhat, amelynek kezelése komoly feladat elé állíthatja a gazdát.
A peronoszpóra elleni védekezés tekintetben elsősorban a kontakt réz hatóanyagot is tartalmazó kombinációkat részesítsük előnyben tekintettel arra, hogy a különböző réz hatóanyagok kiváló gomba és baktériumölő hatással rendelkeznek. Mivel a peronoszpóra ellen felhasználható készítmények/hatóanyagok száma viszonylag nagy, ezért lehetőség szerint a korábban alkalmazottakhoz képest más hatásmódú, valamint a fürtöt és a lombot egyaránt hatásosan megvédő készítményt válasszunk, pl.:
- Ridomil Gold Plus 42,5WP (mefenoxam + rézoxiklorid)
- Forum R (dimetomorf+rézoxiklorid)
- Melody Compact (iprovalicarb+rézoxiklorid)
- Pergado CU (mandipropamid+rézoxiklorid)
- Curzate R (cimoxanil + rézoxiklorid)
- Kupfer Fusilan WG (cimoxanil + rézoxiklorid)
- Zetanil R (cimoxanil + rézoxiklorid)
- Lieto ( cimoxanil + zoxamid) + kontkat réz
Mivel a kötődött bogyók rendkívül fogékonyak a lisztharmat fertőzéssel szemben is, ezért az ellene végrehajtott megelőző védekezés kulcsfontosságú a jelenlegi időszakban. A kötődött bogyók lisztharmat elleni védelme azért fontos mert a beteg bogyók növekedése már zavart szenved, azok felrepednek (sérves bogyók), ezzel nyílt seb keletkezik rajtuk, ahol a különböző penészesedést, rothadást okozó kórokozók könnyen megtelepedhetnek.
Mivel az alkalmazható hatóanyagcsoportok variálhatósága tekintetében szűkebbek a lehetőségek a peronoszpórához képest, ezért a továbbiakban is alkalmazhatjuk az alábbi készítményeket a kontakt elemi kén tartalmú készítményekkel – pl:Thiovit Jet, Kumulus S, Cosavet DF, Necator 80 WG, stb. – vagy a metildinokap hatóanyagú Karathane Starral kombinációban.
- Topas 100 EC (penconazol)
- Bumper 25EC( propikonazol)
- Folicur Solo (tebukonazol) – szürkepenész elleni mellékhatása is van
- Falcon 460EC (spiroxamin+tebukonazol+triadimenol)
- Systhane Duplo (miklobutanil)
A jelenlegi időszakban várható a tarka és a nyerges szőlőmoly második nemzedékének rajzása. Feromoncsapdák alkalmazásával kövessük nyomon a kártevők lepkéinek rajzását, hogy a lárvák elleni védekezést megfelelően tudjuk időzíteni. A második hernyónemzedék lárvái elleni védekezés kulcsfontosságú, mert ez a már kötődött bogyókat érinti, így ezen keresztül tényleges termésveszteséget okoz, mindamellett, hogy a kialakuló sebzéseken keresztül a penészedést/rothadást okozó első és másodlagos kórokozók könnyen megbetegíthetik az amúgy egészséges fürtrészeket is. A szőlőmolylárvák elleni védelemre alkalmas készítmények pl.:
- Karate Zeon 5 CS
- Decis
- Avaunt 150 EC
- Laser
- Cascade 5 EC
- Runner 2F
- Coragen 20 EC
- Dipel
- Affirm